Guntramovice

Kostel sv. Jakuba Většího

Na místě původního dřevěného kostela pocházejícího asi z roku 1537 byl roku 1736 postaven kostel nový, tentokrát již kamenný. Zasvěcen byl sv. Jakubovi Většímu. Roku 1758, 28. června, při bitvě rakouských vojsk s pruskými vyhořela celá obec a dělostřeleckou palbou byl pobořen a vypálen i nový kostel. Oprava kostela trvala až do počátku 19. století. Posledními opravami kostel prošel v osmdesátých letech 20. století.

Mše svatá zde bývá zpravidla v neděli v 8:00.

Foto použito z: cvesprik.rajce.idnes.cz

Kaple Cesty česko-německého porozumění

Kaple u Cesty česko-německého porozumění se nachází na úpatí Červené hory, zhruba 5 km západně od Guntramovic (směr Moravský Beroun).

Se stavbou kaple bylo započato v březnu 2011 a již 25.6.2011 byla kaple slavnostně vysvěcena při příležitosti prodlužování Cesty česko-německého porozumění.

Je zasvěcena sv. Janu Nepomuckému, společnému patronu kmene Čechů a Bavorů.

Hlavní stavební úpravy byly provedeny stavební firmou Ing. Pekárek - stavební společnost s.r.o., dále Stavební firma Ing. Vít Lesák, Mlýnek s.r.o. a Tesko Kolovrat. Projekt kaple je dílem Ing. arch. Jana Kováře - JK Atelier Opava. O výzdobu interiéru se zasloužili: Yveta Strnadová (vitrážová okna), Marie Dytrychová (zvon), Jana Chrásková (keramický reliéf), Václav Šustek (kříž).

Kapli je možno navštívit po domluvě s těmito správci kaple:

Antonín Janalík (Budišov nad Budišovkou): antonin.janalik@seznam.cz, 774 294 387 nebo 556 305 091

Mgr. Petr Zahnaš (Zálužné): pzahnas@gmail.cz, 777 201 352

Foto použito z: http://jprusek.rajce.idnes.cz/